Dziś jest: 23 Lipiec 2019
Imieniny obchodzą:
Bogna, Brygida, Apolinary

   

Dożynki Gminne 2018 w sołectwie Turza

dozynkiglowneJak co roku rolnicy z Gminy Łazy podziękowali za zbiory podczas uroczystości Dożynek Gminnych, które odbyły się 19 sierpnia. W tym roku gospodarzem święta plonów było sołectwo Turza, a imprezie towarzyszył Festiwal Smaków.

„Największe w roku święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone było tym razem w Turzy. Gospodarzami Święta Plonów są poszczególne sołectwa w gminie, każdego roku jest to inne miejsce, tym razem jest to piękne sołectwo Turza znane m.in. z dużego zaangażowania mieszkańców w lokalną działalność” – przyznaje burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. „Mijający rok nie był łatwy dla naszych rolników, wszystko za sprawą suszy, która także dotknęła pola na naszym terenie. Jednak podczas Gminnego Święta Plonów cieszyliśmy się zakończeniem żniw i tradycyjnie podziękowaliśmy i uhonorowaliśmy rolników oraz inne branże związane z rolnictwem i ziemią. Myślę tutaj m.in. o pszczelarzach, leśnikach i myśliwych”– dodaje burmistrz Łaz.

 

Dożynki to jedno z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Uroczystości dożynkowe w Turzy to podsumowanie jego całorocznej pracy i trudu rolniczego, które rozpoczęła Msza Święta polowa. Następnie złożone zostały tradycyjne wieńce dożynkowe, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz pszczelarze, leśnicy i myśliwi. Wypełnione tegorocznymi zbiorami wieńce były misternie przygotowaną prezentacją różnorodności plonów: zbóż, owoców, jarzębiny, warzyw. Na ręce burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego starostowie dożynek, którymi byli Ilona i Jarosław Janus złożyli chleby upieczone z mąki powstałej z tegorocznych zbiorów, którymi podzielono się ze wszystkimi obecnymi na uroczystości osobami.

 

Dożynki to święto rolników. Uroczystość jest nie tylko okazją do złożenia podziękowań za zbiory oraz udane żniwa, ale także sposobnością do podziękowania najbardziej zasłużonym rolnikom, pszczelarzom, leśnikom oraz myśliwym.

 

W tym roku tradycyjnie wyróżniono najbardziej zasłużonych rolników, a w gronie osób najbardziej zasłużonych dla rolnictwa w Gminie Łazy znaleźli się:

 

Michał Kokoszka – odznaka honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa” nadana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Chruszczobród: Andrzej i Iwona Pniak, Ewelina i Marcin Ściśliccy, Stanisław i Celina Kubańscy, Jan i Janina Kajdas, Maciej i Maria Grabowscy, Agnieszka i Sławomir Rydzowscy, Elżbieta i Marian Banasiak, Marian i Grażyna Ligęza, Dariusz Gajewski, Emilia i Marek Kozieł, Andrzej i Ewa Mazurkiewicz, Marian Ligenza, Ireneusz i Elżbieta Ściśliccy, Łukasz Kubański, Celina i Władysław Kleszcz, Jerzy Chuchro

 

Chruszczobród – Piaski: Sławomir Lorek, Wiesława i Witold Pawłowscy, Antonina i Tadeusz Przybyła, Daniel i Aneta Wacławczyk

 

Ciągowice – Turza: Jarosław i Ilona Janus, Urszula i Zdzisław Janus, Edyta i Robert Skręt, ks. Jan Kierat
Rokitno Szlacheckie: Kazimierz i Jadwiga Janus, Stefan i Maria Jędryszczak, Michał Kokoszka, Jerzy i Grażyna Olech, Józef i Anna Sobusik, Władysław i Krystyna Woźniczka

 

Niegowonice: Leszek Klećko, Wiesław Skrzek, Edward Szafran

 

Niegowoniczki: Wiktor Koclęga, Adam Szatan, Wiesława i Marian Parzniewscy, Paweł i Marta Kulawik,
Grabowa: Tadeusz i Iwona Koziccy, Stanisław Szar, Sławomir i Małgorzata Szar, Andrzej Łupiński, Justyna Snopek,

Wiesiółka: Lidia Szkleniarz, Marcin i Emanuela Szkleniarz, Zbigniew i Izabela Kisiel, Edward i Jolanta Zadworni,

Witold Michalik,

 

Wysoka: Paweł Bereda, Zdzisław Kleszcz, Jerzy i Teresa Mysior, Krzysztof Zalewski,

 

Łazy: Zbigniew Siewnik, Iga Urbanowicz, Mieczysław Urbanowicz, Szczepan i Halina Mogiła, Anna i Leszek Gąsior, Elżbieta i Jerzy Gąsior

 

Pszczelarze: Zdzisław Merta, Jan Sęczek, Władysław Usak, Zdzisław Gozdek,

 

Łowczy: Zdzisław Lorek, Jerzy Pietruszewski, Józef Poczęty, Aleksander Jewak, Ryszard Koselarz, Zbigniew Grzegorczyk

 

Leśniczy: Olga Oleksiak, Piotr Szydło, Jarosław Siekacz

 

Podczas uroczystości dożynkowej rozstrzygnięty został również konkurs pn. „Najpiękniejsze Ogrody Gminy Łazy”. Wśród laureatów znaleźli się:
1 miejsce Jacek Zdrada Łazy
2 miejsce Halina i Antoni Binek Turza
3 miejsce Barbara i Krzysztof Klimczok Niegowoniczki
3 miejsce Lucyna i Zbigniew Mądry Niegowoniczki

 

Wyróżnienia
Anita Gorzkowska Chruszczobród
Anna Piec Turza
Kazimiera Krupa Turza
Teresa Supernak Niegowonice
Małgorzata i Janusz Jastrzębscy Trzebyczka
Wacław Czyżewski Turza

 

Oficjalną część Dożynek Gminnych 2018 roku w Turzy zakończyło wręczenie nagrody przedstawicielom Rokitna Szlacheckiego, które w tym roku w konkursie organizowanym przez powiat zawierciański "Najpiękniejsza Miejscowość Powiatu Zawierciańskiego" zdobyło pierwsze miejsce. Nagrodę, którą jest czek na 8000 zł sołtys Rokitna Szlacheckiego Regina Dziechciarz odebrała podczas Diecezjalno-Powiatowo-Gminnego Święta Plonów, które odbyło się na zamku w Ogrodzieńcu.

 

Nie zabrakło także ludowych występów, muzyki i wspólnej biesiady. Uczestnicy dożynek bawili się przy dźwiękach muzyki regionalnej i biesiadnej, którą zaprezentowały lokalne grupy śpiewacze oraz Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Łazy. Dla licznie zgromadzonej publiczności zatańczyły również pary taneczne Zespołu Tańca Ludowego „Niezapominajka”. Dożynki zakończyły się biesiadą z zespołami Folkover oraz 4Band. W rytm największych przebojów polskiej sceny muzycznej przeplatanej hitami disco polo uczestnicy dożynek bawili się długo jeszcze po zmroku.

 

Organizatorami Dożynek 2018 byli m.in. Urząd Miejski w Łazach oraz Miejski Ośrodek Kultury. Sponsorzy Dożynek 2018: piekarnie: Piekarnia - „Frania”, Barbara Nowicka, Piekarnia „Lisak”, „Karpatka” - Agnieszka i Grzegorz Piekaj, wędliny - „Nelpol”, inne - Walicki Zenon, Marta i Grzegorz Szatan, Iwona i Dariusz Ludwikowscy, Monika i Rafał Ludwikowscy, Iwona i Leszek Brewka, „Car-Bis” - Sebastian Mroziński, Leszek Koszewski, „Zajazd pod Dębem”, finansowe – P.P.U.H. „ Dolomit ” Kopalnia „ Ząbkowice ” S.A, Bank Spółdzielczy w Wolbromiu, „Market Metal” Andrzej Jaros, „Polgard”- Andrzej Kokoszka, Firma Usługowa „Agata”, HDI Rathdowney Polska, „Pak – Gum”, Tradepol, pozostała pomoc - OSP Chruszczobród, Ilona i Jarosław Janus, OSP Turza, KGW Turza, Andrzej Kleszcz – elektryka, Mieczysław Skręt i Rada Sołecka z Turzy.

NASI PARTNERZY

NASZ FESTIWAL

 

Miejski Ośrodek Kultury

moklazy.pl

 

ul. Kościuszki 5, 42-450 Łazy,

 

tel. (32) 67-29-453, 67-29-431

fax: (32) 67-29-453

e-mail: sekretariat@moklazy.pl

 

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.moklazy.pl